קהילה

על דנדן ולילך

דנדן ולילך הם אנשי שטח ואקולוגים שמקדישים חלק נכבד מזמנם לשימור טבע. הם הסתובבו בעולם ולמדו את הנושא, דנדן עשה את התואר השני על צמחי רפואה ומאכל אינדיאנים בשני שבטים באמזונס באקוודור, לילך עבדה עם גורילות ושימפנזים בקמרון, הם הוציאו ביחד משלחות לאנטרקטיקה וג'ורגיה הדרומית, קמרון, צ'ילה, מדגסקר ועוד. ב- 2005 כשעיטם היה בן ארבעה חודשים הם הוציאו משלחת מתנדבים ליער מפו בקמרון להכשיר שטח של כ 40 דונם ביער לגורילות יתומות, הם למדו את נושא שימור הטבע בשמורה המשחררת אורנגאוטנים לטבע בבורנאו – אינדונזיה, בגן החיות של ג'ראלד דארל באי ג'רזי, בספיצברגן ובגרנלנד שבצפון, ובגני חיות ברחבי העולם. הילדים שנולדו לא עצרו אותם מלהסתובב בעולם ולחקור את חיות הבר, הם הגיעו למקומות נידחים עם ילדים קטנים ותינוקות ולמדו שילדים רואים את העולם ממבט אחר, ויש המון המון מה ללמוד מהילדים שלנו וכך החלה לילך גם מסע אל תוך המוח, והיום היא לומדת את סודותיו.

דנדן הוא אתנובוטנאי, מרצה (דורג ברשימת עשרת המרצים הטובים והמבוקשים בארץ על ידי העיתון דה מרקר), צלם טבע, כותב במגזינים כמו "מסע אחר", טייל (מהמנוסים בארץ), מטפס הרים (ארגן עם דורון הראל את משלחת טיפוס למקלו 2 בהרי ההימליה), מדריך טיולים בחברת "אקו" (בעבר הקים את חברת הטיולים "הרפתקאות" עם צור שיזף) ומארגן משלחות ברחבי העולם עם לילך זוגתו. דנדן הוא אבא בכל רמ"ח אבריו והיום כשהוא מדריך ברחבי העולם ליבו בבית, עם לילך והילדים, זו הסיבה שלילך לא מרגישה שהיא לבד. כשדנדן בארץ והוא לא מסתובב בארץ להרצות, הוא עובד בחווה, ואז הוא מאושר ומסופק, בימים אלו הוא מסיים את פרויקט בניית מבנה האירוח.

לילך היא ביולוגית, עבדה עם שימפנזים וגורילות בקמרון, צלמת וידאו (בעיקר צילומי טבע), כתבת, טיילת ומגדלת את ילדיה בדרך מעט שונה מהמקובל (מניקה וסוחבת את התינוק עד גיל שנה עליה בעודה עובדת עם חיות הבר, התינוק גדל במגע עם החיות, לטיולים ולמשלחות הילדים מצטרפים מגיל שלשה חודשים, אופק בגיל חצי שנה ביקרה בגרינלנד ועברה את קו הרוחב 80, עיטם בגיל ארבעה חודשים עבד ביערות הגשם של קמרון, הילדים הצטרפו לאנטרקטיקה, אפריקה דרום אמריקה ולילך למדה דרך הילדים את העולם, היא הבינה שהלמידה של התנהגות חיות הבר אינה שונה בהרבה מלמידת התנהגות התינוקות שלה והחלה לנבור במעמקי מדעי המוח, היום היא לומדת פסיכוביולוגיה ומשלבת בין העבודה האין סופית בחווה ובילדים לאוניברסיטה, היא טוענת שהיכולת להספק המרובה נובעת מעשייה ממוקדת ומנוצלת של כל שנייה ביממה.

החווה של דנדן ולילך ממוקמת על גדות נחל פטיש בנגב הצפוני.